Od 1 stycznia 2009 certyfikaty energetyczne są obowiązkowe dla wszystkich nieruchomości. My wykonamy je dla Ciebie. Zapraszamy również na kursy i szkolenia.
ZAMÓW ŚWIADECTWO ENERGETYCZNE

Masz pytania?
Napisz do nas:
marcinoselka@gmail.com
lub zadzwoń:
+48 506 929 868

Egzamin praktyczny z certyfikacji energetycznej 6 kwietnia 2009 – relacje uczestników

Świadectwa energetyczne - relacje uczestników z pierwszego egzaminu praktycznegoDzięki uprzejmości uczestników egzaminu praktycznego z dnia 6 kwietnia zebraliśmy dla Państwa kilka ciekawych szczegółów dotyczących przebiegu egzaminu, treści zadań oraz kilka cennych uwag. Oto one:

Kandydaci rozmieszczeni są w sześciu rzędach, jest sześć osób pilnujących. Nie ma możliwości porozumiewania się. Uczestnicy egzaminu siedzą zgodnie z numerkami, które dostali wraz z potwierdzeniem przyjęcia na egzamin. Wg ogólnych zasad można mieć materiały, tj. normy rozporządzenia i warunki techniczne, jednak w rzeczywistości, jak wynika z wypowiedzi uczestników, można było mieć wszystko, ponieważ niektórzy mieli dość duże księgi z materiałami i nikt nie sprawdzał zawartości i treści tych materiałów. Nie można też zadawać szczegółowych pytań egzaminatorom, bo jak twierdzą osoby przystępujące do egzaminu „są oni laikami”. Niektórzy też mówili, że materiały nie są aż tak potrzebne, ponieważ bardzo dużo danych jest podanych w treści zadań.

Co do samego egzaminu: są 2 grupy A1 i A2. Jedna z nich z budynkiem szeregowym, 4 pietra z podłogą na gruncie. W drugiej zaś jest mieszkanie w budynku wielorodzinnym na 4 piętrze z 2 ścianami zewnętrznymi. W obu przypadkach, jak już wtajemniczeni wiedzą, nie trzeba liczyć chłodu (klimatyzacji) ani oświetlenia. Budynki są najprostszej postaci przykładem obliczeniowym świadectwa. Odpowiedzi cząstkowe wpisuje się w tabelkę na formularzu.

Jeśli zaistnieje potrzeba skorzystania z rozporządzenia w celu odczytania wartości z tabel, należy uwzględnić w obliczeniach górną granicę przedziału. Wszelkie wyniki należy zaokrąglać do 2 miejsc po przecinku, co budziło kontrowersje, gdyż, jak mówią uczestnicy, niektóre liczby były zbyt małe, zatem zaokrąglenie do 2 miejsc po przecinku mogło zafałszować wynik końcowy. Przygotowując się do egzaminu należy zwrócić szczególną uwagę na wymiarowanie (wysokości) oraz mostki cieplne (płyta balkonowa), z relacji uczestników wynika, że potrafiły one przysporzyć problem.

Grupa A1

Mieszkanie w budynku wielorodzinnym. 2 ściany zewnętrzne: północna - 9,8 m (2 okna 110x150), wschodnia - 11 metrów (okno 150x240 oraz okno balkonowe 220x240). Wysokość obliczeniowa 2,9 metra. (Uwaga! Na rysunku narysowana jest wysokość w świetle 2,6 m i stropy po 30 cm, zatem obliczeniowa wyniesie 2,9 (w osiach)). Jak widać na rysunku poniżej jest to mieszkanie narożne, pozostałe przegrody graniczą z powierzchniami ogrzewanymi m.in. z klatką schodową, północ na górze rysunku (górna ściana skierowana a północ). Podany jest współczynnik Uść = 0,65 W/m2K, Uok 2,6 W/m2k, podane są mostki (np. dla płyty balkonowej psi=0,95). Ale w zadaniu nie trzeba liczyć żadnych mostków związanych z konstrukcja budynku, tj. przy stropach, wieńcach, dachu czy podłodze (liczymy tylko te podane w treści zadania). Do wszystkich obliczeń związanych z pogoda czy ze słońcem przyjąć wartości tylko dla jednego miesiąca, tj. marca. Podane są wskaźniki nakładu energii. Mieszkanie znajduje się na 4 piętrze.

Grupa A2

Budynek wielorodzinny w zabudowie szeregowej. Długość 18 m, szerokość 8,5 m (ściana przylega do innego budynku). Wysokość budynku 12,6 m, 8 łazienek, 4 WC, 8 kuchni z kuchenkami gazowymi (z oknem), klatka schodowa, budynek posiada 4 kondygnacje, jest niepodpiwniczony, z podłogą na gruncie. Podane są wszystkie współczynniki przenikania ciepła U, wymiary okien i wszystkie współczynniki do obliczania mostków. Nie są podane mostki dla stropów i ścian, więc się ich nie liczy. Obliczamy zyski ciepła dla 1 miesiąca oraz bilans dla 1 miesiąca.

Do pobrania: Relacja uczestników w formacie PDF ze zdjęciami

Autor: Marek P.


NAJBLIŻSZE SZKOLENIA
W trybie weekendowym:
Świadectwa Energetyczne (Warszawa)
Audyt Termomodernizacyjny
W trybie tygodniowym:
Świadectwa Energetyczne (Warszawa)
Świadectwa Energetyczne i Audyt
Ponadto:
Repetytorium do Egzaminu
Kurs dla Inżynierów z uprawnieniami
Rekrutacja studia podyplomowe:
Audyt Energetyczny i Certyfikacja

Historia certyfikacji energetycznej

26 stycznia 2009 · Terminy egzaminów są już znane!
Na stronie Ministerstwa Infrastruktury pojawił się komunikat o egzaminach dla osób ubiegających się o uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych.

7 listopada 2008 · Rozporządzenie o metodologii obliczeń podpisane!
Minister Infrastruktury podpisał 3 rozporządzenia niezbędne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.

24 października 2008 · Ruszają zapisy na kursy do uprawnień
Miło nam ogłosić, że rozpoczęła się rekrutacja na kurs dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania certyfikatów energetycznych.

15 października 2008 · Protest PIIB
Prezes Krajowej Rady PIIB Zbigniew Kaczmarek apeluje w liście do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka o zmianę w przepisach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej.

18 września 2007 · Prawo budowlane określa kto sporządzi świadectwo
Sejm uchwala nowelizację Ustawy Prawo budowlane, mowa w niej o tym kto i od kiedy będzie mógł wydać świadectwo energetyczne.

16 grudnia 2002 · Unia wprowadza świadectwa energetyczne
Unia Europejska wprowadza Dyrektywę 2002/91/EC nakładającą na Polskę obowiązek wprowadzenia świadectw charakterystyki energetycznej.